Jak zaplanować remont mieszkania?

Odczuwalna poprawa sytuacji w gospodarce coraz częściej jest widoczna przez zwykłych Polaków. Zwykły Kowalski z roku dzięki rok się bogaci. Gwoli wielu z nas bieg to jest w dalszym ciągu zbyt wolne, aczkolwiek coraz więcej osób być trzymane na zakup własnego mieszkania. Często są to lokale z rynku wtórnego, które wymagają remontu. Nic dziwnego – jako naród nie boimy się wyzwań, a w wielu rodzinach znajduje się wujek budowlaniec, tata elektryk czy kuzyn złota rączka. Kupowane mieszkania coraz częściej nabywamy za gotówkę – co jest nie tylko oznaką wzrostu zamożności Polaków, jednak również zwiększającej się mobilności. Sporo mieszkań kupowanych wydaje się w celach inwestycyjnych. Apartamentu mieszkalnego do remontu nie są jednak od razu gotowe na przyjęcie nowego dzierżawcy. Konieczne jest przeprowadzenie złożonych prac, które nierzadko mogą mieć przetrwać kolejne kilkadziesiąt czasów. Jak więc właściwie zaprojektować remont i na jakie możliwości zwrócić uwagę? O tymże poniżej.

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowejDo zasadniczych prac związanych z remontem dom u należy ocena stanu stolarki okiennej i drzwiowej. Przy zależności od lokalizacji kupowanego mieszkania, jego stanu – zarówno zakres remontu jak i jego koszty mogą się znacząco różnić. Lokale o niskim standardzie z reguły wymagają wymiany i otworów okiennych i drzwi, co ma możliwość wiązać się z kosztem nawet na poziomie kilkunastu tysięcy złotych. Najtańsze drzwiczki zewnętrzne czy okna zhandlujemy poniżej tysiąca złotych. Jeśli konieczny jest zakup stolarki okiennej drewnianej, na przykład do mieszkania w budynku objętym ochroną konserwatora, nakład pieniężny ten może wzrosnąć na temat kilkaset procent. Wymianę stolarki okiennej i drzwiowej wskazane jest zaplanować już na wstępie renowacji. Często po zamówieniu powinniśmy czekać na wyprodukowanie i montaż drzwi czy okien nawet do kilku tygodni, jeśli nie są osiągalne od ręki. Wymiana ludzi elementów mieszkania wymaga również często uszkodzenia elementów ścian – poprzez podkucie czy zamurowanie szczelin. Po takich pracach konieczne jest katalogów zabezpieczenie i dostosowanie aż do wyglądu lokalu. Wymiana okien po ostatnim malowaniu ścian byłaby nie tylko bardziej kosztowna, ale i długotrwała.

Zmiana układu pomieszczeńSłużące do ciężkich i brudnych robót należy również zmiana układu pomieszczeń. Otwarcie kuchni w salon, połączenie łazienki z ubikacją czy zmiana ilości pokojów to prace, które często wymagają wyburzeń jak i również stawiania nowych konstrukcji murowanych. Coraz częściej część robót można rozwiązać łatwiej, używając stelaże i ściany z karton-gipsu. Porządny remont wraz z reguły będzie jednak wzmacniany o trwalsze rozwiązania. Powinno się zwrócić uwagę na jedną rzecz, która często intryguje osoby remontujące lokal: gruzu będzie o wiele większą ilość wia dom ości, niż się wydaje! Operacje przy wyburzeniach są bardzo ciężkie i niebezpieczne, właściwym wyborem będzie więc skorzystanie z oferty firmy wyspecjalizowanej w takich pracach. Murowanie nowych ścian też nie powinno się do najlżejszych prac. Zaś musimy jeszcze pamiętać o bardzo ważnej rzeczy: zmiana układu pomieszczeń może żądać również przeniesienie lub zmianę układu istniejących już instalacji, takich jak elektryczna, gazowa czy wodno-kanalizacyjna.

Wymiana aplikacjiW lokalach wybudowanych kilkadziesiąt lat temu, praktycznie zawsze konieczna jest wymiana aplikacji. Aluminiowa instalacja elektryczna być może stwarzać zagrożenie pożarowe, nieszczelne rury kanalizacyjne mogą doprowadzić do zalania, a kiepsko podłączona instalacja gazowa być może w pewnym momencie spowodować prawdziwą tragedię. Kontrola wszystkich instalacji jak i również w razie potrzeby ich naprawę lub wymiana powinny okazać się jednym z najważniejszych wydatków w budżecie kupującego. Od momentu stanu instalacji zależeć stanie się przecież bezpieczeństwo osób znajdujących się w mieszkaniu. Wspomniane wcześniej zmiany układu pokoi mogą bezpośrednio wpływać w koszt wykonania lub uaktualnieniu instalacji wszystkich typów. Właściwym rozwiązaniem jest więc rozplanowanie wszystkich połączeń jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych. Podłączenia instalacji warto zlecić fachowcom posiadającym niezbędne uprawnienia – za sprawą tego będziemy mieć gwarancję jakości wykonanych prac. Koszty związane z wymianą aplikacji mogą być bardzo różne – wymiana instalacji elektrycznej po kawalerce to koszt od czasu 2 do 5 tyś złotych, w większym dom u może to być nawet ponad 10 tysięcy zł. Prace hydrauliczne z reguły są tańsze, choć rotacja całego pionu również być może być kosztowna.

Łazienka


Jednym spośród największych wydatków związanych spośród remontem mieszkania jest też łazienka. Remont tego pokoje najczęściej bezpośrednio wiąże się z ingerencją w instalację wodną i elektryczną. Zmiana wanny na prysznic, lokalizacji miasta umywalki czy toalety, a nawet proste przesunięcie gniazdka o kilka centymetrów powinno się wykonać wraz z wymianą wszystkich instalacji. Koszt prac przy wykończeniu niewielkiej łazienek w kawalerce wyniesie również od około 2 służące do 5 tysięcy złotych. Do tego dojdą koszty materiałów, które zależą jedynie od pomysłowości właściciela mieszkania. Najtańsze wykończenie zmieści się w kilkunastu tysiącach złotych do postaci "pod klucz", dla pozostałych osób wydatek kilkunastu tysięcy złotych na same płytki do łazienki to minimalna wartość. Wszystko zależeć będzie od czasu zasobności portfela inwestora bądź wielkości wcześniej zaplanowanego budżetu.

Wykończenie ścian


W starszym budownictwie większość lokali budowana była bez zachowania każdego pionów i poziomów. Niejednokrotnie różnice z oczekiwanymi stanami są bardzo różne. Częstokroć fachowiec musi prostować ścianę na całej długości i wysokości lub nie wydaje się w stanie tego wykonać wyjąwszy znaczącej utraty metrażu lokalu. Jeśli decydujemy się w remont kapitalny, warto przeprowadzić go dobrze. Zamiast prostych do montażu płyt kartonowo-gipsowych można zastosować tynki znane. Choć czas ich schnięcia, a skutkiem tego i remontu jest dłuższy, to wzorzec lokalu nie opadnie za pośrednictwem wiele lat. Początkowo dużo osób pomija też nakład pieniężny malowania ścian – być może to być nawet parę złotych za metr kwadratowy, natomiast i to bez uwzględnienia kosztów farby. Najtańsze farby ścienne kupimy za 100-200 złotych i starczy to na pomalowanie niewielkiej kawalerki. Duże i wysokie dom u w których używamy najdroższych farb mogą wygenerować kilka tysięcy złotych kosztu.

PodłogiDobry remont kapitalny nie powinna obyć się bez zamiany podłóg. Obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem w mieszkaniach będą panele podłogowe. Dostępne istnieją w olbrzymiej gamie barw, kształtów, barw. Często stosowane są też podłogi spośród płytek lub z desek: klejonych i litych. Wszelkie z rozwiązań ma nieco inną trwałość i różne zastosowanie. Oczywiście w zależności od środków finansowych mamy możliwość za kilkaset złotych wykończyć podłogę najtańszymi panelami po kawalerce lub też przeznaczyć kilkadziesiąt tysięcy złotych w wykończenie mieszkania litym drewnem egzotycznym sprowadzanym na wyjątkowe zamówienie. Pomiędzy oboma skrajnościami istnieje olbrzymie pole aż do wyboru. Dla większości osób właściwym rozwiązaniem będzie co najmniej zakup paneli podłogowych na temat grubości 8 milimetrów i klasie ścieralności AC4. Umożliwi to na jednoczesne maksymalizowanie wytrzymałości podłogi i obniżenie wydatków remont mieszkania Przy wymianie podłóg pamiętajmy o kosztach robocizny: niektóre sklepy oferują montaż w cenie produktu albo za niewielką opłatą. Przedsiębiorstwa działające na rynku dają tą usługę w cenie około 15 złotych zbyt metr kwadratowy. Do nakładów pieniężnych tych zaliczyć można jeszcze podkłady pod panele bądź listwy przypodłogowe. To koszta które często pomijane są przy pierwszej analizie kosztów remontu.

KuchniaO jak dużo koszt AGD będzie bardzo różny i zależeć zostanie tylko od fantazji posiadacza mieszkania, to koszty szafek wykonywanych na zamówienie jesteśmy wstanie oszacować z dość dużym prawdopodobieństwem. Firmy stolarskie oferują takie produkty najczęściej przy przedziale od nawet powyżej 1000 złotych do więcej niż 3000 złotych za metr bieżący. W niewielkiej kuchni koszt mebli wyniesie blisko 2-5 tysięcy złotych, przy dużych mieszkaniach i obok zastosowaniu najlepszych materiałów możemy zobaczyć rachunek opiewający na kwotę nawet 10 razy większą. Ułożenie i kupno mebli warto zaplanować w wczesnym etapie remontu. Wytwórczość mebli na zlecenie obstaje często od 2 do nawet 8 tygodni. W tym momencie można nawet przeprowadzić wszelkie pozostałe prace remontowe. Właściwie więc wcześniej odpowiednio przeprowadzić pomiary i dostosować ułożenie instalacji elektrycznej, gazowej czy wodno-kanalizacyjnej do układu sprzętu AGD i mebli.

Szafy wnękoweUsługi stolarskie przy remontowanych mieszkaniach często nie ograniczają się jedynie do zabudowy w kuchni. Coraz to częściej korzystamy również spośród szaf zabudowanych w korytarzach czy pokojach. Takie zadania są wygodne, trwałe, natomiast jednocześnie niekoniecznie drogie. Wielu szaf może zostać wyprodukowana i zmontowana w cenie do 3000 złotych, czasem nawet z uwzględnieniem atrakcyjnych dodatków czy luster. Produkcja szafy na wymiar być może zająć kilka tygodni, tak jak ma to miejsce tuż przy meblach kuchennych. Warto zatem planować te zakupy równolegle, a najlepiej zlecić usługę jednej firmie. Nie wyłącznie ułatwi to zamówienie jak i również pracę stolarzowi, ale często będzie też kartą przetargową do zbicia ceny mebli o kilkaset złotych.

Meblowanie i upiększanie


Wykonanie wszystkich prac remontowych to nie koniec. Bardzo ważne jest właściwe wysprzątanie lokalu – po długim remoncie często kurz może osiadać na meblach czy ścianach nawet przez wiele tygodni. Gdy ten etap mamy za sobą, warto umeblować mieszkanie i zadbać, by stało się przytulne. Elementy na przykład poduszki, świeczki czy zasłonki nie kosztują dużo, a są w stanie zdecydowanie poprawić wygląd i komfort lokalu. Niezależnie od tego czy mieszkanie kupujemy dla siebie czy z przeznaczeniem na wynajem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *